DENEME

018 Nobel Kimya Ödülü Kimin ve Hangi Çalışmanın Olacak

018 Nobel Kimya Ödülü Kimin ve Hangi Çalışmanın Olacak

01/10/2018 Bilim DallarıBilimsel AraştırmalarKöşe YazılarıManşetUluslararasıÜniversitelerYerel

2018 Nobel Kimya Ödülü Kimin ve Hangi Çalışmanın Olacak. 2018 Nobel Kimya Ödülü, Çarşamba günü sahip yada sahiplerini bulacak. Ama öncesinde dünyada yapılan yorumlar neler bir bakalım.
Nobel Kimya ödüllünü kazanacak çalışmaya yönelik tahminler, süper kapasitörlerden, metal-organik çerçevelere (MOF’ler) ve lityum-iyon pillere kadar geniş bir yelpazeyi kapsamakta.

Clarivate Analytics, Web of Science veritabanından en çok alıntı yapılan makalelere dayanarak 2018 Nobel Kimya ödülünü almaya en yakın aday çalışmayı ve çalışmaları yapanları açıkladı. Clarivate, Ödül için en güçlü adayların;

  • Harvard Üniversitesinden kimya profesörü Eric Jacobsen’in, katalitik reaksiyonlar ve Jacobsen epoksidasyonunun buluşu üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı.
  • Almanya’nın Göttingen Üniversitesinden Organik Kimyager George Sheldrick’in, kristalografi için SHELX bilgisayar programını tasarlaması üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı.
  • Ve son olarak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Kimyager Joanne Stubbe’nin, ribonükleaz redüktazlarının işlevini ve etkisini ortaya konması üzerine yaptığı çalışmalar dolayı ödülü kazanabileceğini tahmin etti.

Twitter’da Nature Chemistry editörü Stuart Cantrill tarafından başlatılan bir ankette ise, kullanıcılar bu yılki Nobel Kimya ödülünün lityum-iyon piller üzerine yapılan çalışmalara verileceğini tahmin etti, onu Crispr ve MOF’ler üzerine yapılan çalışmalar takip etti.

yukarı