DENEME

HABERLER 2019 KİMYA SEKTÖRÜ 2019 İHRACAT HEDEFİNİ BELİRLEDİ: 19 MİLYAR DOLAR

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün 2018 yılındaki çalışmaları ve kazanımları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Kimya Sektörü için oldukça başarılı bir başarı grafiğinin oluştuğunun altını çizen Pelister, değerlendirmesinde şunları söyledi:

 

 

“Bu yılın ilk yarısında İKMİB’de seçim heyecanı yaşadık. Nisan ayında yapılan Genel Kurul’da Başkan olarak seçilmemin ardından hızla çalışmalarımıza başladık. Göreve geldiğim gün itibariyle kimya sektörümüzün ihracatını artıracak faaliyetleri, sorun ve çözümleri önemle ve öncelikle ele aldık. Bu doğrultuda çeşitli yurt içi ve yurt dışı etkinlikleri düzenleyerek, yıllık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olma yolunda hedefimize doğru ilerliyoruz”.

 

2018 yılının ikinci yarısı itibariyle yaşanan dalgalı kur, yüksek faiz ve yüksek enflasyon gibi olumsuzluklara rağmen, bu yılın ihracat açısından rekorlar kırılan bir yıl olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Pelister, “Türkiye’nin büyümesinde en büyük katkıyı sağlayan ihracat, firmalarımızın bu zorlu süreçte ayakta kalabilmesini sağlayan en önemli kriter oldu. Kimya sanayi için de rakamlara baktığımızda başarılı bir ihracat performansı gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Kimya sektörümüz bu yıl Haziran, Eylül ve Ekim aylarında büyük bir başarı göstererek Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü oldu” dedi.

 

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan kimya sanayinin 2018 yılı on bir aylık ihracatının 15 milyar 935 milyon dolara ulaştığını belirten Pelister konuşmasına şöyle devam etti: “2017 yılı aynı dönemine göre sektör ihracatımız değer bazında yüzde 8,11 artış gösterdi. Kimya ihracatımız 11 aylık dönemde miktarda ise bir önceki yıla göre yüzde 4,27’lik bir artışla 17 milyon 601 bin tona ulaştı. 2018 yılını Aralık ayı haricinde aylık bazda incelediğimizde ise, Ekim ayı 1 milyar 604 milyon dolar ile en yüksek ihracatın gerçekleştiği ay oldu.”

 

yukarı